Tromsø Skiklubb Langrenn og Midnight Sun Marathon har som mål at flere voksne skal være fysisk aktive. Nå har de fått i oppdrag å arrangere VM for Masters i 2027.
I Nord-Norge stiller mange hundre voksne skiløpere til start på turrenn hvert år. Nå får disse et nytt mål å strekke seg etter. I 2027 kommer voksne skiløpere fra hele verden til Tromsø for å konkurrere.
- Vi håper et VM for Masters i Tromsø vil inspirere enda flere voksne til å finne fram skiene og holde seg i form gjennom hele året. Nå gleder vi oss til å ønske skientusiaster fra hele verden velkommen til Tromsø i 2027, sier styreleder Geir Håvard Hanssen i TSKL og daglig leder Knut Perander i MSM.
Stor begeistring Masters World Cup er det årlige verdensmesterskapet i langrenn for voksne «old boys» skiløpere som liker å holde seg i form og konkurrere på ski. Arrangementet samler mellom 800-1000 deltakere i aldersgruppen 30 år til godt over 90 år til en sosial uke med langrenn i fokus. Flertallet av de tilreisende kommer fra Scandinavia, Europa, USA og Canada.
- I Tromsø har vi en flott, bynær skistadion på Templarheimen. Her ligger det perfekt til rette for et mesterskap som dette. Det var stor begeistring da vi viste organisasjonskomiteen bilder og fortalte om skiløypene på Tromsøya. Det var aldri tvil om at Tromsø skulle få dette VM-arrangementet, sier Hanssen.
Håper på stor nordnorsk deltakelse MSM og TSKL håper Masters Wolrd Cup vil være en viktig motivasjon for å opprettholde eller øke aktivitetsnivået til spreke nordlendinger gjennom hele året.
- I VM for Masters kan alle som ønsker delta. Selv om det er mange som går fort på ski, er det god plass til mosjonister. Vi håper mange nordnorske hobby-skiløpere vil delta, sier Hanssen.
Arrangementsbyen Tromsø De to samarbeidspartnerne lover VM-stemning i Tromsø når skiløpere fra hele verden kommer til Tromsø. Midnight Sun Marathon har flere arrangement gjennom året for deltakere i alle aldre. Samlet gir dette en rekke arenaer hvor aktive voksne kan delta i et aktivt fellesskap på veien fram mot et VM for Masters i 2027.
- For MSM er det helt naturlig å ta del i et slikt arrangement, og vi ser frem til et godt samarbeid med skiklubben. Vi håper og tror at dette kan motivere flere til å bruke skiene til trening. I tillegg vil kanskje flere som liker å være aktiv se på dette som en spennende utfordring. Vi tror dette kan forsterke Tromsø som arrangementsby, noe som vil gi reisemålet Tromsø enda flere ben å stå på, sier Perander.
Håper på skifest MSM og Tromsø Skiklubb Langrenn har etablert et godt samarbeid med Tromsø kommune, Visit Tromsø og reiselivsaktører i byen, som vil bidra til å skape en flott ramme rundt arrangementet. Nå starter planleggingen av åpningsseremoni, medaljeseremonier og sju flotte langrennskonkurranser som vil finne sted på Tromsøya i månedsskiftet februar-mars i 2027.
- VM-løypene vil bli tilrettelagt for voksne i alle aldre. Vi håper på en skifest hvor våre regionale turløpere møter tilreisende skientusiaster fra hele verden til flotte vinterdager i Tromsø, avslutter Hanssen og Perander.